Přihlásit se
     
Chodžaly – největší novodobá ázerbájdžánská tragédie

Untitled-6Syn našel mezi obětí masakru svou matku

Útoky na Chodžaly započaly již na podzim roku 1991. V tu chvíli se přibližně polovina z celkového počtu 6300 zbývajících obyvatel rozhodla z bezpečnostních důvodů město
opustit.

Podle Ministerstva národní obrany bylo onoho osudného dne v městě přítomn okolo 3000 osob. Ochrana těchto osob byla zajištěna přibližně 160 vojáky Národní armády, speciální policejní jednotkou a domobranou, přičemž jejich výzbrojí byly různé typy střelných zbraní – převážně samopalů. Munice však nebyl dostatek.

Arménský tlak stále stoupal a od 30. října byly zablokovány příjezdové cesty a jediný způsob dopravy byl realizován pomocí vrtulníků. Od 2. ledna v městě nefungovala elektřina a tím pádem i telefonické spojení. 13. února přistála poslední vojenská helikoptéra s jídlem, palivem a municí. Od toho dne město očekávalo arménský útok.

Chodžaly bylo obklíčeno arménskými vojsky a každý den vystaveno střelbě z děl. Přípravy na konečný útok započaly 25.2, kdy se vojenské jednotky včetně ruského regimentu 366 započaly stahovat blíže k městu.

Útok na Chodžaly započal kolem půlnoci dvou hodinovou střelbou z tanků, obrněných vozidel a raketometů. Prvním místem, které podlehlo arménskému útoku, bylo letiště, které bylo vypáleno, a podobný osud potkal také nejbližší domy spolu s jejich osazenstvem. Většina obránců byla zabita během defenzivy, která trvala až do dvou hodin odpoledne. Dále už nebylo možné arménské přesile vzdorovat. Jelikož bylo město blokováno ze tří stran, tak se přeživší snažili již v noci o záchranu útěkem v jediném volném směru na město Agdam.

Během chvíle však pochopili, že to byla pouze past. U vesnice Nakhchivanik začali arménští vojáci střílet do neozbrojených lidí. Právě zde přišlo o život spousta žen, dětí a starých lidí, kteří byli dlouhou cestou v hlubokém sněhu promrzlí a zmožení. Zajímavé je, že očití svědci uvádějí, že zde byli přítomní také žoldáci nearménského původu – např. černoši. Po útoku se ázerbajdžánské jednotky snažili o proražení blokády za účelem pomoci obyvatelům Chodžaly a odvozu mrtvých. Jejich snaha však byla neúspěšná. Ve stejnou chvíli skupiny arménských vojáků hledaly v lese i za pomoci helikoptér uprchlé obyvatele, přičemž nalezení byli buď zastřeleni či vzati do zajetí, kde byli následovně mučeni.

28. února se skupina místních novinářů snažila o proniknutí do města pomocí dvou vrtulníků. Byli šokováni pohledem, který se jim naskytl – pruh dlouhý asi 500 metrů byl zaplněn mrtvými těly. Díky palbě ze strany Arménů se jim podařilo odvézt pouze 4 mrtvé.

1. března se do těchto míst dostali místní i zahraniční novináři, kteří byli podobně jako jejich kolegové zděšeni tím, co viděli – mrtvá těla některých lidí byla očividně před smrtí vystavena krutému mučení a výjimkou nebyly ani zohavené děti a ženy. Zranění lidé byli Armény doraženi kulkou do hlavy.

Během tohoto masakru bylo podle oficiálních materiálů zabito okolo 613 osob, mezi nimiž bylo 106 žen, 63 dětí a 70 starých lidí. 487 lidí bylo zraněno, 1275 obyvatel bylo vzato do zajetí a okolo 150 osob se pohřešuje.

Zdroj: Helena Masníková, magisterská prace: "Vnitřně vysídlené osoby: Ázerbájdžán" 2009, UNIVERZITA PARDUBICE

Drastické záběry z místa masakru nedaleko od města Chodžaly v Karabašské oblasti Ázerbájdžánu. Není vhodné pro děti a mladistvé.

Dim lights Download Embed Embed this video on your site


 

Našli jsme novou mapu

Russia_at_the_Caucasus_1847_mn
mugamradio

Archiv dokumentů

documents

 

Přiběh města Agdam

before_after

Město Agdam před a po okupaci Armeni

buta

Video: Sítě

cobweb

Kratký film o životě karabašských uprchliků v Baku

RocketTheme Joomla Templates