Přihlásit se
     
Míst jako Lidice bylo víc - první video záběry z místa masakru u ázerbájdžánského města Chodžaly

Chodzaly25.2.2010 — Mladá fronta DNES

Během arménské okupace Náhorního Karabachu  byli 26. 2. 1992 brutálně vyvražděni obyvatelé tamní obce Chodžaly. Během jedné noci tak přišlo o život 613 lidí, kromě 424 mužů i 106 žen a 83 dětí. Osudová tragédie českých Lidic a ázerbájdžánské Chodžaly jsou hodně podobné.

Přesně před osmnácti lety tu bylo zavražděno 613 civilních obyvatel. Vesnice Chodžaly v Ázerbájdžánu zažila během války o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem masakr podobný tomu v Lidicích.

Právě v Památníku Lidice na Kladensku si tragickou událost připomenou v pátek 26. února v 17 hodin. ,,V průběhu jedné noci bylo v Chodžaly brutálně zavražděno 613 obyvatel. Je to smutným důkazem toho, že tragédie obdobné Lidicím bohužel nejsou minulostí," říká Filip Žáček, předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí.

Vypálené obce spolupracují Ještě předtím, než začne pietní akt, se sejdou starostové vypálených obcí, kteří v loňském roce podepsali Memorandum o spolupráci.

To sdružuje lokality Lidice, Ležáky, Javoříčko, Nový Malín, Ploštinu a v pátek se k němu nově připojí i obec Prlov ve Zlínském kraji, kde bylo v dubnu roku 1945 zavražděno 23 lidí.

,,Důvodem, proč Memorandum o spolupráci existuje, je to, že chceme upozornit na události, které mají paralelu s lidickou tragédií. Chceme, aby se na ně upozorňovalo, aby došlo k tomu, že už se nebudou opakovat," myslí si Žáček.

K ázerbájdžánské tragédii došlo 26. února roku 1992. Arméni zavraždili 613 obyvatel vesnice Chodžaly, 106 z nich byly ženy a 83 děti. Němečtí nacističtí okupanti obec Lidice ve středních Čechách vyhladili v roce 1942. Místní obyvatelé byli buď zavražděni, nebo odvezeni do koncentračních táborů. Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel, z toho 88 dětí.

,,Podobnost je především v tom, že na obou místech byly zavražděny nevinné lidské oběti. Šlo o civilisty," říká Žáček.

V Chodžaly jde však o novodobou tragédii, ke které došlo v době celosvětového míru.

Tragédii přiblíží i výstava V 17 hodin začne v památníku Lidice již tradiční vzpomínkové setkání. Kladení věnce u věčného ohně pod glorietem se zúčastní iministr kultury a velvyslanec Republiky Ázerbájdžán v České republice Tahir Taghizade. Následovat bude vernisáž výstavy Tragédie v Chodžaly ve výstavní síni IN MEMORIAM. Výstava fotografií, která bude doplněna popisem události, zde bude k vidění do 14. března.

Zájemci pak budou mít možnost prohlédnout si expozice muzea.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)

 

Pozor! Video obsahuje násilné záběry a je nevhodné pro děti

Dim lights Download Embed Embed this video on your site


Comments (0)
 

Našli jsme novou mapu

Russia_at_the_Caucasus_1847_mn
mugamradio

Archiv dokumentů

documents

 

Přiběh města Agdam

before_after

Město Agdam před a po okupaci Armeni

buta

Video: Sítě

cobweb

Kratký film o životě karabašských uprchliků v Baku

RocketTheme Joomla Templates