Přihlásit se
     
Nesrovnatelné Kosovo

un_courtMezinárodní právo, na které by mohly odkazovat zastánci nezávislosti Náhorního Karabachu, je často vykládáno ve prospěch politických zájmů. A proto závěr Mezinárodního soudního dvora (ICJ) OSN ohledně nezávislosti Kosova nebude precedentem pro další konflikty, včetně Náhorní Karabašského, říkají odborníci.

"Zastanci nezávislosti Kosova měli mnohem mocnější politické lobby, než které mají potenciální stoupenci nezávislosti Náhorního Karabachu – mysli ruský expert Michail Remizov. - Do značné míry se jednalo o politické rozhodnutí, nikoli právní."

Ve čtvrtek, předseda IPJ OSN Hisashi Owada (Japonsko) na veřejném zasedání v Haagu vydal poradní stanovisko o tom, že prohlášení o nezávislosti regionu - Kosova v únoru 2008 neporušuje mezinárodní právo.

Na rozdíl od rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora, jeho poradní posudky nejsou závazné, ale můžou vyvolat politické důsledky.

Albánské orgány v Kosovu podporované USA a několika zemí EU 17 únoru 2008 jednostranně vyhlásily samostatnost provincie od Srbska, kterou doposud uznalo 69 z 192 členských zemí OSN.

V souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244 provincie Kosovo od roku 1999 byla pod správou OSN a KFOR mezinárodních sil pod vedením NATO. Rezoluce taký potvrzuje územní celistvost Svazové republiky Jugoslávie (nyní Srbsko), a rovněž vyzývá k rozhodnutí o konečném statusu Kosova.

Konflikt mezi oběma zeměmi jižního Kavkazu (Arménie – Ázerbájdžán) začal v roce 1988 kvůli arménským územním nárokům vůči Ázerbájdžánu. Náhorní Karabach a sedm přilehlých ázerbájdžánských okresů - 20 procent území Ázerbájdžánu se nachází pod okupaci ozbrojenými sily Arménie.

Poté, co v květnu 1994, strany dosáhly příměří  stále jsou zapojena do mírových jednání v rámci Minské skupiny OBSE (Rusko, Francie a USA).

Podle odborníků, pokusy  arménské strany používat precedent Kosovo bude i nadále neúčinný protože srovnání Náhorního Karabachu a Kosovského konfliktu není nemožné.

Skutečnost, že za posledních deset let mnoho států uználo Kosovo znamená argument že přístup ke konfliktům u světového společenství je rozdílný, "říká německý politolog Alexander Rahr. Naopak, říká Rahr, Náhorní Karabach není uznáván žádným státem ve světě, včetně Arménie, a proto je těžce srovnavat tento konflikt s Kosovem.

"Myslím, že nepřímo ve vztahu ke konfliktu Náhorního Karabachu, bude hrát roli to že mezinárodní společenství má jiný názor na Ázerbájdžán než mělo na Srbsko," – řekl telefonický z Berlínu, ředitel centru Rusko - Eurasie Rahr.

Podle jeho názoru v reální politice státy  upřednestnují jako hlavní prioritu nikoliv mezinárodní právo ale stabilitu regionu jako celku. "Právě teď, ani na jedné straně není vůle uznát nezávislosti Náhorního Karabachu a proto myslím si že status quo v regionu přetrváv delší dobu," – řekl německý politolog.

Ázerbájdžánský politický analytik Rasim Musabekov podtrhuje že Kosovo a Náhorní Karabach není totéž. "Dnes, na mapě Evropy Náhorní Karabach - jako nezávislý stát, nikdo nečeká, nevidí a proto tam je rozdíl a velmi významný," - řekl Musabekov.

"Toto rozhodnutí neznamená že veškeré státy musí uznat Kosovo, přece nástrojem uznání neslouží soud ale jsou jiné subjekty mezinárodního práva a OSN. Toto rozhodnutí nepřinucuje OSN aby uznalo Kosovo a začlenilo ho do svých řad" – komentuje  Musabekov rozhodnuti soudu.


Comments (0)
 

Našli jsme novou mapu

Russia_at_the_Caucasus_1847_mn
mugamradio

Archiv dokumentů

documents

 

Přiběh města Agdam

before_after

Město Agdam před a po okupaci Armeni

buta

Video: Sítě

cobweb

Kratký film o životě karabašských uprchliků v Baku

RocketTheme Joomla Templates